Viis funkstiilis tooli
läksid samasse peresse, kus rahvatoolidki. Vana polstrit eemaldades selgus, et kahele vineeristmele oli heleda kangaga pehmendus omal algatusel peale pandud. Taastasin need istmed algsele kujule, "kaunistuseks" isetehtud polstrist jäänud naelaaugud. Ülejäänud kolme tooli istet jäi katma pehme sametine kangas. Toolide tegemine võttis aega, aga tulemus sai kena.
Rahvatoolid
olid töösse tulles igaüks ise tooni ja mitte kõige kindlamad istumise all. Nüüd uues kuues näevad nad välja märksa soliidsemad ja lähevad kasutusse söögilauatoolidena.
Suur tugitool
on pärit Shveitsist ja olnud oma omanike kasutuses Eestis palju aastaid. Kuid ka tugitool väsib kord - riie kulub ja iste vajub lohku. Ni vahetasingi toolil kogu polstri ning panin peale uue helgelt heleda katteriide. Tugitooli seljatagune sai omaniku soovil hoopis teistsuguse, põneva mustriga kanga. Head taaskasutamist ja julgeid ideid uuel aastal!
Neli funkstiilis söögilauatooli
on värske viimistluse ja uue kõvapolstri kattega. Töö tellis noor pere, kellel suvetalu Saaremaal. Korralik söögilaud oli neil seal juba olemas, nüüd saavad ka laua taga istet võtta ja head-paremat nautida.
Kausikujuline tool
Taas üks retrohõnguline mööblitükk mu kodus. Ostsin selle internetioksjonilt. Pehmenduseks sai uus poroloon üsna kiiresti peale pandud, aga sobiva kanga leidmisega läks kauem aega. Esmalt jäi silma siksakiline kangas, aga see ei näinud ümara kujuga tooli peal kena välja. Praegune kangas on see õige: silmale rahulikum vaadata, väikese optilise efektiga ja helgib hõbedaselt päikesevalguses.
Retro kiiktool
sarnaneb minu esimese kordatehtud tugitooliga, millel lehmanaha moodi kattekangas. Seekord ei teinud ma seda kiiktooli üksinda, vaid meil oli sõpruskonnaga väike töödejaotus. Kes lammutas, kes õmbles ja lisas viimased olulised kangatükid. Minu teha oli uus pehmendus ja peale uus katteriie. Tuli välja täitsa rokkiv kiiktool!
60ndate tugitoolist
tahtis lahti saada vanaproua Viimsist. Uus omanik tuli samast piirkonnast. Tugitool sai kerge tooni puitosadele, uue poroloonisisu ja pehmenduseks vatiinikihte. Kangas on rõõmus ja kirju kui rahvariide kirivöö. Vana kanga andsin mööblikangaste kogujale. Mis ühele praht, see teisele kuld.
Mugav tugitool
vahetas oma vana tuhmroosa ja kulunud "kleidi" uue, sametise ja erksama vastu. Värskema välimusega kaunistab ta hubast juuksurisalongi Tallinna kesklinnas.
Kontoritool
Soome firmast Martela on valmistatud juba 15 aastat tagasi, kuid võlus mind kohe oma lennuka disainiga. Ka istuda on väga mugav. Ole siis päris- või kodukontoris või söögilaua taga. Uueks kangaks punase asemel valisin seekord peene hõbedamustriga musta, et tooli raam selle taustal hästi esile tuleks.
Minu esimene tugitool
millelt pudedat porolooni ja naelu eemaldades sain aru, kui raske ja must see töö tegelikult on. Aga kui tooli raam sai uue tooni, istumine uue pehmenduse ja katteks mu ülilemmiku lehmanaha imitatsiooniga kanga, siis muutus endine toolivare stiilseks tugitooliks.
Sellel skandinaavialikul tugitoolil
on väga mugav istuda. Vajud pehmete patjade peale, toetad pead ja kiigutad end nagu kiiktoolis. Ja et veelgi mugavam oleks, tegin korda samasuguse harkjalaga jalatooli. Vaata muu mööbli galeriist. Istudes ei tule meeldegi, kui vaevarikas oli mulle, algajale, kattekanga "selgaõmblemine".
Biidermeieri stiilis tooli
kõige aeganõudvam osa oli rotangist istmeosa punumine. Esimest korda tehes kulus mul tunde samapalju kui töönädalas. Hea kogemus uuteks projektideks.
Kaks tigutugitooli
kuuluvad tigudiivani juurde. Nüüd on ühes peres korralik komplekt, mis kestab vähemalt ühe põlvkonna jagu aastaid.
Kuurorditool
ehk Saaremaa tool oli 20. sajandi alguses saare meremeeste versioon brittide Windsori toolist. Valmistatud painutatud kadakast, kase- ja männipuidust. Jätsin toolile alles kõik tema väärtused: potipõhjade ringid, sisseimbunud plekid ja koduloomade küünejäljed. Vaid puidukahjurite söödud jalaotsad tegin uued.
Ottomani stiilis tool
oli algselt täielik risu. Esijalg puudu, tooli raam katki, käetugede raamid naelaaukudest pudedad, polstrist ja selle seest leitud hiirepesast rääkimata. Tooli restaureerimine oli paras katsumus, aga tulemusega jäin väga rahule! From junk to gem - nagu öeldakse.
60ndate tugitoolid
kuuluvad mu keskkooliaegsele klassiõele. Värvitud tooliraamide alt tuli välja kaunis puidumuster, mille peitsiga katmine veelgi esile tõi. Uue polstri peale läks heleroheline kangas, kevadine ja helge.
Retrotoolid 70ndatest
kogusid aastaid aknalaual tolmu. Keegi neid ei tahtnud. Sain need endale. Üks tool oli kuuris vettinud. Sellega tuli rohkem tegeleda, sest jalgade puit oli hallikaks tõmbunud. Kui toolide raamid said korda, leidsin istmete peale ka tolle aja mustriga kanga. 100% stiilipuhas!
Luterma tool
esindab Eesti mööblitööstuse ajalugu. Au on seda tooli omada. Tool ootas aastaid töökojas. Natuke oli vana viimistlust juba eemaldatud. Aga eelmine omanik sai vist aru, et restaureerimine on suurt kannatlikkust ja püsivust nõudev töö, ja loobus. Kogenud restauraatori juhendamisel parandasin istmel katkise vineeri ja taastasin augumustri. Väga väärt kogemus ja kaunis lõpptulemus.
Pehme mööbel 60ndatest
sai vedruploki peale uue ja naturaalse sisu ning peale hõbehalli kanga. Lahtilammutamisel leiab aegajalt mööbli seest ühtteist põnevat. Seekord tuli seljatoe ja istme vahelt välja nõukaaegse apelsininätsu leht. Ja veel, ühe tugitooli vineerist seljatuge oli kasutatud jooniste ja valemite kirjapanemiseks.
Jalatool
jõudis minuni kodulehe külastaja kaudu. Väsinud toolikese põhjale panin tugeva aluse, vahele pehmendusvati, peale kuninglikult punase kanga ja äärtesse ilunaelad. Olin sarnase tooli elule aidanud juba aastaid varem. Allpool fotogi olemas.
Klapptool 1920-30ndatest
on väga terve ja kõbus vaatamata oma kõrgele eale. Oleks nagu Luterma tool oma augumustriga, aga tegelikult mitte. Ütleme siis, et on Luterma stiilis. Puhastasin seda korralikult, panin kerge peitsikihi tooni ühtlustamiseks, katsin shellaki ja vahaga. Isegi ilunaelad lõin läikima. Värskem välimus, aga ikka väärikas!
Jalatool
on kaasajal mugavaks jalasirutuseks. See harkjalg kuulub mu skandinaavia stiilis tugitooli juurde. Vaata toolide galeriist. Sama kangas ja süsimust jalg.
Kirjutuslaua tooli
leidsin taaskasutuspoest. Tool nagu tool ikka, aga metallist jalgade disain äratas tähelepanu. Ja kuna varsti algab Hiina kalendri järgi pühvliaasta, siis sobis minu 2021. aasta esimese mööblitöö peale lehmanaha imitatsiooniga kangas ideaalselt.
Jalatooli
kasutati vanasti selleks, et jalad külmal põrandal ei külmetaks. Samal eesmärgil läks see uue omaniku suvilasse. Jalatool sai peale uue katteriide ja selle alla värske vatiinikihi.
Klaveritool
ilma pöörleva isteplaadita oli pärit nõuka ajast. Päevinäinud siiruviirulisest istmest sai koolitööna soliidne mööbliese. Ükski klaver seda tooli enda seltsi ei igatsenud. Läks hoopis põgenemistuppa vampiirikuju aluseks.